Dokumenty do pobrania

Bescheinigung EU/EWG

UWAGA: Ten serwis używa cookies. Brak zmiany ustawień przegladarki oznacza zgodę na ich używanie.


 

 


Formalności krok po kroku

    Po przyjeździe i podjęciu pracy czeka nas dopełnienie kilku formalności. Część z nich załatwi pracodawca, inne wymagają naszej aktywności. W zwiazku z nimi najlepiej przygotować kilka kopii opisów aktu zawarcia związku małżeńskiego oraz aktów urodzenia dzieci.

    Pierwszą jest zgłoszenie zameldowania, którego należy dokonać najpóźniej tydzień od daty przyjazdu. Meldunek zgłasza się w gminie osobiście, inaczej niż w Polsce nie jest konieczna obecność osoby mającej tytuł prawny do lokalu. Meldunek w hostelach, schroniskach itp. zgłaszają ich administracje. Podczas meldunku dostaniemy do wypełnienia kwestionariusz, który zostanie przesłany do Landratsamtu. Na podstawie tego dokumentu wydział dla cudzoziemców tego urzędu wystawi dokument - Bescheinigung gemäss § 5FreizügG/EU poświadczający prawo obywatela państwa - członka Uni Europejskiej do pobytu w Niemczech. Dokument ten należy przedłożyć pracodawcy.

    Kolejnym krokiem są formalności w Finanzamt. Musimy zgłosić się tam w celu ustalenia klasy podatkowej (Lohnsteuerkarte) - stawki podatku od dochodów. Zazwyczaj osobom, które stawiają się na Bawarii do pracy, a których rodzina pozostaje w tym momencie za granicą przyznaje się automatycznie 1 klasę, później dane te zostają aktualizowane. Następnie Bundeszentralamt für Steuer nada nam (i zameldowanym w Niemczech członkom rodziny) osobisty numer identyfikacyjny, odpowiednik polskiego NIP. Jeśli decydujemy się stałe zamieszkanie w Niemczech korzystniejsze będzie dla nas rozliczenie podatkowe w Niemczech. Finanzamt będzie wymagał od nas również zaświadczenia krajów EU/EOG - Bescheinigung EU/EWG o dochodach osiągniętych w Polsce w roku podatkowym, w którym rozpoczęliśmy pracę w Niemczech. Zaświadczenie to wystawia Urząd Skarbowy, za opłatą 17 zł, i jest ono wymagane do rozliczenia dochodów (Steuererklärung) w Finanzamt. Jednocześnie w Urzędzie Skarbowym należy złożyć informację, że z powodu pobytu i podjęcia pracy na terenie Niemiec stajemy się niemieckim rezydentem podatkowym.

    Jeśli przyjeżdżamy na Bawarię mając już podpisaną umowę o pracę, najprawdopodobniej zostaliśmy już zgloszeni do ubezpieczenia zdrowotnego przez pracodawcę, co daje nam prawo do nieodpłatnych świadczeń medycznych. Ponieważ na plastikowych kartach ubezpieczeniowych, jakie otrzymują wszyscy ubezpieczeni znajdować musi się zdjęcie, w krótkim czasie dostaniemy z Gesundheitskasse pismo z prośbą o potwierdzenie poprawności danych osobowych oraz zdjęcie.

    W innej sytuacji są osoby, które przyjeżdżają na Bawarię w celu poszukiwania pracy. Jeśli rozpoczną działalność gospodarczą, zarejestrowaną w Niemczech - wtedy mają obowiązek wykupienia ubezpieczenia w Gesundheitskasse. Dla osób poszukujących pracy najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie w Polsce dodatkowych ubezpieczeń.

    W przypadku gdy wynajmiemy samodzielnie mieszkanie (a nie meldujemy się np. przy osobie / rodzinie mającej umowę najmu lub w pensjonacie) otrzymamy pismo z GEZ z prośbą o zgłoszenie odbiorników telewizyjnych i radiowych oraz innych urządzeń na których można odbierać programy telewizyjne i radiowe, np. komputer z dostępem do internetu, telefon komórkowy, radio w samochodzie. Bardzo możliwe też, że pojawi się u nas ktoś w celu weryfikacji zgłoszenie, nie mamy jednak obowiązku wpuszczać go do mieszkania.


Podziel się